Banner1
ATATÜRK
2013-2018 Turizm Eylem Planı
Düzce Tanıtım Filmi
TANITIM FİLMLERİ
YÜRÜYÜŞ PARKURLARI
TANITIM BROŞÜRÜ
İNANÇ TURİZMİ BROŞÜRÜ
SU YOLU BROŞÜRÜ
YAYLA TURİZMİ BROŞÜRÜ
YIĞILCA'DAN YEDİGÖLLER'E
ETNOGRAFİK KÜLTÜR ENVANTERİ
DENİZ TURİZMİ
RAFTİNG
OFF-ROAD
EKO-KÖY DADALI
DÜZCE'den YEDİGÖLLER'e
KÜTÜPHANELERİMİZ
KONURALP MÜZESİ
NEREDE KONAKLANIR
TÜRKİYE KÜLTÜR PORTALI
DOĞU MARMARA BÖLGE PLANI
KAMU HİZMETLERİ STANDART TABLOSU
SEYAHAT ACENTELERİ
ULUSAL FOTOĞRAF YARIŞMASI
INSTAGRAM YARIŞMASI
ÖNEMLİ TELEFONLAR
BİLGİ EDİNME
LİNKLER
10 Temmuz 2017 tarihinde Düzce İli, Merkez İlçe, Çiftepınarlar Mahallesinde bulunan Prusias ad Hypium Antik Kentine ait tiyatronun 2017 yılına ait kazı çalışmaları devam ediyor…

 

10 Temmuz 2017 tarihinde Düzce İli, Merkez İlçe, Çiftepınarlar Mahallesinde bulunan Prusias ad Hypium Antik Kentine ait tiyatronun 2017 yılına ait kazı çalışmaları devam ediyor…

2015 yılında ortaya çıkarılan parados girişinin orijinal zeminini ortaya çıkarmak amacıyla, parados’un  (giriş kapısı) bitişiğinde yoğunlukla başlanan kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Düzce Üniversitesi (DÜ) Arkeoloji Bölümü, Konuralp Müze Müdürlüğü ve Düzce Belediyesi'nin destekleriyle sürdürülüyor.

Düzce Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda, Düzce Konuralp Müzesi Başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında, Düzce Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç Dr. Emre OKAN ve Yrd. Doç Dr. Ahmet BİLİR bilimsel danışman olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencileri de katılım sağlamaktadır.

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yaklaşık 4 yıldan bu yana çalışmaların devam ettiğini hatırlatarak, alandaki çalışmaların gönül birliği içerisinde titizlikle yürütüldüğünü söyledi. Budak, "Bölgenin tarihi değerleri açısından çok önem verdiğimiz bir kazı." dedi.

Konuralp Müze Müdür V. ve Kazı Başkanı Züleyha Kartal Önemli de yaz sezonu kazı çalışmalarına, 2015'te rastlanan antik çağlarda tiyatroya ziyaretçilerin giriş yaptığı kapının girişinden başladıklarını anlatarak, orijinal zeminini bulmak amacıyla burada bir açma yaptıklarını kaydetti. Önemli, orijinal zemini bulduktan sonra orkestra alanına doğru devam edeceklerini bildirdi.

Bölgenin böyle bir yapıya sahip olduğu için çok şanslı olduğuna değinen Önemli, şöyle konuştu: "Burası Batı Karadeniz'de ayakta kalmış, kısmen korunmuş tek antik tiyatro. O yüzden herkesin gözünün üzerinde olduğu bir tiyatro. Kocaeli gibi yakın illerimizdeki tiyatroların tamamı tahrip olmuş. Şu an üçte biri ayakta. Yapacağımız kazılar sonrasında 3'te 2'lik kısmının restorasyon ile birlikte gün yüzüne çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu çalışmaların biraz zamana ihtiyacı var."

DÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bilir, kazı çalışmaları yaptıkları kentin, oldukça büyük olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: "Geniş arazi ve tiyatro ile bölgenin özellikle Roma İmparatorluğu dönemindeki refah düzeyi hakkında bilgi edinebiliyoruz. Tiyatronun batı girişindeki çalışmalarımızla geleceğe yönelik çalışmaların ilk adımını atmış olacağız. Kazı, arkeologlar için çok önemli. Antik kent deyince tiyatrolar, ilk akla gelen yapılardır. Bu kazı bizi heyecanlandırıyor. Burasının, antik kaynaklarda çok fazla bahsedilmeyen ancak büyük mimarisi ile Karadeniz ticaretinde söz sahibi bir kent olduğunu anlıyoruz. Bunları da diğer kentlerde bulunmuş olan çeşitli meslek gruplarına ait kişilerin mezar taşlarındaki yazılardan anlayabiliyoruz." Dedi.

© Copyright 2011 - T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı - Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
Sitemizdeki Yazı, Resim ve Haberlerin Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz, Kaynak Gösterilmeden Kullanılamaz.